Kilka praktycznych informacji przed wyjazdem na Sri Lankę

Sri Lanka

Wizy na Sri Lance

Od 2012 roku możemy wyrobić wizę przez internet. Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.eta.gov.lk/slvisa i dokonać opłaty w wysokości 30$ od osoby. Wizę możemy wyrobić także na lotnisku, ale będziemy musieli zapłacić 35$, czyli o 5$ więcej. Wiza umożliwia nam pobyt do 30 dni na terenie kraju. Dzieci do 12 roku życie otrzymują wizę bezpłatnie.

Aby wyrobić wizę nasz paszport musi być ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy. Przy wjeździe do kraju, celnik teoretycznie może kazać nam pokazać bilet powrotny oraz środki na pobyt na terenie kraju (30$ / dzień), ale od nas nic nie chcieli. Kontrola przebiegła bardzo sprawnie.

 

Pogoda na Sri Lance

Sri Lankę można odwiedzać cały rok. Wszystko zależy od rejonu wyspy, który chcemy odwiedzić. Najlepszą porą jest okres od grudnia do marca. Największe szanse na deszcz są podczas pory monsunowej, czyli między majem a sierpniem.

 

Szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień, ale naszym zdaniem przed podróżą do Azji warto zrobić sobie podstawowy zestaw. My robiliśmy szczepienia na: dur brzuszny, tężeć, błonice, polio i WZW A i B. Wszystkie szczepienia można zrobić za jednym razem np. w szpitalu na ulicy Wołoskiej w Warszawie. Całość kosztowała trochę ponad 1000 zł od osoby.

 

Podróżowanie po kraju

Po kraju najtaniej podróżować lokalnymi autobusami i pociągami. Za bilety w drugiej i trzeciej klasie zapłacimy przeważnie ok. 1-4 zł. Pamiętajcie koniecznie, że część kraju jest jeszcze zaminowana po wojnie na Sri Lance. Należy omijać miejsca, które są oznaczone jako niebezpieczne (głównie północno – wschodnia część wyspy). Przy podróżowaniu taksówką lub tuk-tukiem koniecznie uzgodnijcie i potwierdźcie 2 razy cenę za przejazd. Kierowcy będą chcieli naciągnąć Was na tysiące sposób. Trzeba ustalić cenę i twardo się tego trzymać.

 

Prąd i wtyczki

Możemy spotkać dwa rodzaje wtyczek. Z trzema okrągłymi bolcami lub z trzema płaskimi. Prąd w kontakcie ma 230 V / 50 Hz. Bez problemu kupimy przejściówki w prawie każdym sklepiku.

 

Internet

Prędkość internetu dostępnego w hotelach jest różna. My na samym początku kupiliśmy kartę sim sieci Dialog i korzystaliśmy z internetu w naszym mobilnym modemie. Takie WiFi działało bardzo dobrze, często dużo lepiej niż internet w miejscu, w którym spaliśmy. Należy pamiętać, że aby kupić kartę sim musimy okazać paszport.

 

Warto pamiętać

  • Spora część kraju jest jeszcze zaminowana. Jeśli zobaczymy tabliczki ostrzegające to pod żadnym pozorem nie wchodzimy na dany teren.
  • Bardzo często na plaży można spotkać tzw. tsunami boys, czyli oszustów, którzy będą próbowali nam sprzedać coś znacznie drożej opowiadając historię o tym, jak tsunami zabrało ich całą rodzinę.
  • Uważajmy na oszustwa w bankomatach. Pieniądze należy wypłacać tylko w zaufanych miejscach.
  • Fale i prądy w wodzie są bardzo silne. Należy uważać pływając i zawsze mieć oko na dzieci.
  • W wielu religijnych i wojskowych miejscach jest kategoryczny zakaz robienia zdjęć lub nagrywania filmów.
  • Również w większości miejsc jest zakaz latania dronami.
  • Opalanie się topless na plaży jest bardzo źle widziane. Wyjątkiem są prywatne plaże, które należą do dużych hoteli.

 

Ambasada Sri Lanki

Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki
ul. Niedźwiedzia 2C, 02-737 Warszawa
tel. (22) 853 88 96-97
fax (22) 843 53 48
mission@srilankaembassy.com
www.srilankaembassy.com.pl

Cyfrowy nomada. Od prawie 4 lat pracuje zdalnie, z czego ponad połowę tego czasu spędził w podróży. Prowadzi software house Code Apps. Programista PHP współpracujący z wieloma firmami. Miłośnik Azji i ostrego jedzenia.
  • Naprawdę warto się szczepić, znajomą w Tajlandii ugryzła małpa i tak ciężko zachorowała, że ledwo uszła z życiem.