35 narzędzi, które poprawią Twoją efektywność

Praca w podróży

Osoby, które tak jak my, podróżują dzięki swojej pracy, muszą wykonywać ją jak najlepiej. Podczas pracy na Koh Phangan, wszyscy pytali nas, czy nie mamy problemu ze skupieniem się na pracy w takich warunkach. Czasami nie było łatwo :). Ważne, aby jak najlepiej wykorzystywać swój czas i energię. A żeby tak zrobić, potrzebujemy narzędzi, które ułatwią i przyspieszą naszą pracę. Poniżej prezentujemy listę 35 narzędzi, z których korzystamy regularnie podczas pracy w podróży.

 

Komunikacja z zespołem

Slack

Genialne narzędzie do tekstowych rozmów grupowych. Oprócz rozmów w tzw. kanałach (czyli w grupie osób) umożliwia również rozmowy między dwoma osobami (rozmowy prywatne). W przypadku kilku osób to narzędzie sprawdza się dużo lepiej niż e-mail czy grupa na facebooku. Możliwości programu można rozszerzać dodatkami, których jest bardzo dużo i cały czas przybywają nowe. Bardzo dużą zaletą tego programu jest również to, że oprócz wersji na każdy system operacyjny posiada wersje na telefon czy aplikacje webową dostępną przez przeglądarkę.
www.slack.com

HipChat

Oferuje podobne funkcje jak wyżej opisany Slack. Polecam spróbować obu i zobaczyć, który program bardziej będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Używałem obu, obecnie używam Slacka, ale HipChat również jest bardzo profesjonalnym narzędzie i niczego mu nie brakuje.
www.hipchat.com

Skype

Skype jest idealny do rozmów głosowych czy wideo. Oprócz funkcji dzwonienia, skype posiada bardzo fajną funkcję, która umożliwia nam wykupienie polskiego numeru stacjonarnego. Bardzo przydatna opcja, jeśli prowadzicie własną firmę. Ktoś może zadzwonić do Was na skype wpisując w telefonie np. numer warszawski i nawet nie będzie wiedział, że rozmawiacie z klientem z drugiego końca świata 🙂
www.skype.com

 

Zarządzanie projektami i zadaniami

Asana

Dla małego zespołu, darmowy, dający bardzo duże możliwości program do zarządzania zadaniami. Program, oprócz standardowych funkcji, posiada szereg opcji, które bardzo usprawniają pracę w grupie oraz kontrolę przepływu zadań (tzw. work-flow).
www.asana.com

Todoist

Mały program umożliwiający tworzenie list to do. Idealny do zapisywania zadań na konkretne dni oraz ustalania priorytetów. Dostępny jest również jako dodatek do przeglądarki chrome, co bardzo ułatwia pracę.
www.todoist.com

 

Bezpieczeństwo plików

Dropbox

Najpopularniejsze narzędzie do przechowywania plików w chmurze. Za darmo na start dostajemy 2 GB miejsca, które możemy bardzo łatwo powiększyć, jeśli ktoś założy konto z naszego polecenia. Ja obecnie za darmo, tylko z poleceń mam już ponad 9 GB 🙂
www.dropbox.com

Google Drive

Za darmo dostajemy 5 GB miejsca. Sam program działa podobnie jak Dropbox, ale jest zintegrowany z Gmailem i Google Docs. Bardzo wygodne dla osób, które przechowują dokumenty w chmurze.
www.drive.google.com

Google Docs

Pakiet aplikacji biurowych dostępnych przez przeglądarkę. Funkcjami nie dorównuje pakietowi od Microsoftu, ale mamy dostęp do naszych dokumentów z każdego urządzenia, które ma dostęp do internetu. Dodatkowo, korzystając tylko z Google Docs nie musimy bać się o to, że stracimy nasze pliki. Wszystkie dokumenty przetrzymywane są na serwerach firmy Google.
www.docs.google.com

 

Zapamiętywanie haseł

KeePass

Darmowy i bezpieczny program do przetrzymywania haseł. Niestety, dostępny jedynie na komputery z systemem operacyjnym Windows.
www.keepass.info

1Password

Najpopularniejszy program do przetrzymywania haseł, dostępny na komputery z systemami Windows i Mac, oraz na telefon z systemami iOS i Android. Niestety, cena tego programu jest dość wysoka ($49.99).
www.agilebits.com/onepassword

Enpass

Darmowy program dostępny na większosć systemów operacyjnych z możliwością synchronizacji danych między różnymi urządzeniami.
www.enpass.io

 

Zarządzanie czasem pracy

World Time Buddy

Jeśli pracujesz z ludźmi z różnych stref czasowych ta aplikacja bardzo Ci się przyda. World Time Buddy pokazuje w bardzo przyjemny sposób, jaka jest godzina w miejscach, które można wcześniej samemu zdefiniować.
www.worldtimebuddy.com

Toggl

Toggl to program, w którym ustalamy, jakie mamy zadania i ile każde zadanie zajmie nam czasu. Zaznaczamy w programie, kiedy zaczynamy pracę nad danym zadaniem i kiedy kończymy.
www.toggl.com

Rescue Time

Program mierzy, ile czasu spędzamy na czym przy komputerze. Możemy w łatwy sposób zobaczyć, ile tak naprawdę pracujemy, a ile czasu spędzamy na Facebooku 🙂
www.rescuetime.com

 

Zarządzanie budżetem

Kontomierz

Darmowa polska aplikacja dostępna przez przeglądarkę, umożliwiająca nam zapisywanie wydatków. Dzięki możliwości przypisywania kategorii do każdego wydatku, możemy na bieżąco kontrolować, ile i na co wydajemy. Dostępna jest również aplikacja moblina na system iOS i Android.
www.kontomierz.pl

 

Poczta

Gmail

Najlepszy webowy klient poczty, zintegrowany z dyskiem oraz dokumentami. Podczas podróży programy, które instalujemy na komputerze, mają problem z pobieraniem poczty. Oprócz bezpieczeństwa naszych maili, które zapisywane są na serwerach Google, Gmail ma jedną bardzo przydatną funkcję. Dzięki integracji z Google Drive, możemy przesyłać załączniki dużo większe niż oferują inne firmy.
www.gmail.com

Rapportive

Przydatny dodatek do Gmaila, który w panelu po prawej stronie pokazuje nam profil danej osoby z serwisu linkedin.com oraz informuje nas, kiedy odbiorca odczyta wiadomość.
www.rapportive.com

Streak dla Gmail

Dodatek do Gmaila, który robi z naszej skrzynki odbiorczej system CRM.
www.streak.com

 

Prowadzenie bloga

WordPress

Najpopularniejszy i najbardziej zaawansowany system do prowadzenia nie tylko bloga, ale też każdej strony internetowej. Wszystkie nasze projekty toke.pl, livegecko.com czy toke.pl/praca-z-raju stoją na tym systemie. Dzięki ogromnej popularności systemu WordPress, istnieje do niego bardzo dużo dodatków oraz szablonów.
www.wordpress.org

Theme Forrest

Katalog płatnych szablonów do systemu WordPress. Bardzo duży wybór z podziałem na typ szablonu i kategorię. Każdy znajdzie coś dla siebie.
www.themeforest.net

Canva

Jeśli nie zajmujecie się zawodowo grafiką, ta aplikacja bardzo Wam się przyda. Canva to webowy program, który pozwala tworzyć nam bardzo ładne grafiki bez znajomości żadnego programu graficznego.
www.canva.com

Freshmail

Bardzo rozbudowany program do tworzenia list mailingowych oraz do wysyłania newsletterów.
www.freshmail.pl

 

Notatki

Simplenote

Prosty program do tworzenia notatek i przechowywania notatek.
www.simplenote.com

 

CRM i faktury

Wfirma

Program do wystawiania faktur oraz zarządzania klientami i ich zamówieniami. Bardzo przydatne dla kogoś, kto prowadzi własną firmę.
www.wfirma.pl

 

Dodatki do przeglądarki

Wappalyzer

Dodatek pokazuje nam z jakich technologii korzystają strony, które przeglądamy.
www.wappalyzer.com

WebDeveloper

Bardzo przydatne narzędzie dla osób, które zajmują się stronami internetowymi.
www.chrome.google.com/webstore/detail/web-developer/bfbameneiokkgbdmiekhjnmfkcnldhhm

WhatFont

Dodatek pokazuje nam, jakie czcionki użyte są na stronie internetowej.
www.chrome.google.com/webstore/detail/whatfont/jabopobgcpjmedljpbcaablpmlmfcogm

Momentum

Dodatek do przeglądarki Google Chrome, który pokazuje nam inspirującą grafikę z cytatem, oraz wyświetla nam najważniejsze zadanie na dzień dzisiejszy, które sobie ustawiliśmy.
www.chrome.google.com/webstore/detail/momentum/laookkfknpbbblfpciffpaejjkokdgca

 

VPN

IP Vanish

Program dostępny na wszystkie systemy operacyjne, kosztuje $10 miesięcznie. Dostępna jest również wersja na systemy mobilne (iOS, Android i Windows Phone).
www.ipvanish.com

 

Zarządzanie social media

Hoot Suite

Jeśli prowadzimy różne konto i fanpage na profilach społecznościowych, Hoot Suite pozwoli nam zarządzać nimi oraz tworzyć nowe posty w jednym, przyjaznym panelu.
www.hootsuite.com

 

Zarządzanie kodem

GitHub

GitHub to system kontroli wersji, bardzo przydatne narzędzie dla osób, które pracują z kodem (np. programiści).
www.github.com

 

Bycie cyfrowym nomadą

Nomad List

Kompedium wiedzy dla każdego cyfrowego nomady. Ranking miast z zaawansowaną opcją filtrowania, kosztami życie w danym mieście, innymi osobami, które w nim przebywają czy listą miejsc, w których możemy wynająć biurko na godziny.
www.nomadlist.com

Cost of Living

Koszt życia w różnych miastach na całym świecie z rozbiciem na ceny poszczególnych produktów i usług.
www.numbeo.com/cost-of-living

Nomad Destination

Blog opisujący miasta. Dużo przydatnych informacji, ceny, wizy, informacje o centrach co-workingowych w danych mieście czy kawiarniach, w których można pracować.
www.nomaddestination.com

Share Desk

Aplikacja pokazuje nam listę biur, w którym możemy wynająć biurko w danym mieście. Oprócz filtrowania po cenie, mamy możliwość wyboru miejsc na mapie.
www.sharedesk.net

Cyfrowy nomada. Od prawie 4 lat pracuje zdalnie, z czego ponad połowę tego czasu spędził w podróży. Prowadzi software house Code Apps. Programista PHP współpracujący z wieloma firmami. Miłośnik Azji i ostrego jedzenia.
 • Kal El

  fajne!

 • Super, że wróciliście do pisania bloga i że skupiacie się teraz na pracy w podróży. Temat pracy zdalnej jest coraz bardziej popularny w Polsce, a za granicą przeżywa prawdzimy boom. Czy po powrocie do Polski nadal pracujecie zdalnie i czy macie duże doświadczenie w używaniu tych aplikacji? Pytam, bo poszukujemy freelancerów do wywiadów na naszego bloga http://galilea3.com/blog, którzy mają już jakieś doświadczenie. Może bylibyście chętni?

  • Dzięki za wiadomość, odpiszemy Ci na e-mail 🙂

 • Agata Kuchmistrz

  Fajnie, że wracacie! Planuję w listopadzie 2016 też wyprowadzić się do Tajlandii na kilka miesięcy (marzę o Koh Tao) i znajduje tutaj mnóstwo użytecznych wskazówek 😉 Można was zasypać pytaniami przez e-mail? PS: Zapisałam się na Wasz newsletter, macie literówkę (praca z praju) 😉

  • Dzięki za wiadomość, literówkę poprawimy 🙂 Pewnie, jak masz jakieś pytania pisz na kontakt@toke.pl.

 • Ania

  Cześć, Jestem właśnie z dziećmi (10 i 8) na koh tao i zastanawiam sie jak obejść w jeden dzień ta „mała” wyspę moze mi podpowiecie . Jest tu pięknie , plaże cudowne , jedzenie najlepsze ale trudno mi sobie wyobrazic przejście w jeden dzień całej wyspy chyba ze wyprawa skuterem. Ssaniu objechaliśmy autem gubiąc sie 🙂 ale było cudownie . Wodospady, jazda n słoniach …. Dzieciaki zachwycone. Tu sie trochę nudzą i zapuszczają wzrok w elektronikę niestety.
  Pozdrawiam

  • Aniu, może być ciężko. Ko Tao jest małą wyspą, ale mocno górzystą, przejście całej w jeden dzień, szczególnie z małymi dziećmi może być trudne.