Koh Phangan, Koh Samui, Koh Tao – którą wyspę wybrać?

Tajlandia

Bardzo często pytacie nas, którą z tych wysp wybrać. Największą Koh Samui, średnią Koh Phangan, czy najmniejszą Koh Tao? Każda z nich ma swoje plusy i minusy i ciężko stworzyć obiektywny ranking. Postaramy się opisać plusy i minusy każdej. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie Wam łatwiej podjąć decyzję podczas planowania podróży :).

IMG_0463

Plaże

Koh Phangan i Koh Tao

Plaże na tych wyspach są piękne. Jak z pocztówki. Delikatny piach, przejrzysta woda i palmy, pod którymi można schować się przed słońcem. Co ważne, bardzo rzadko spotkamy na nich naganiaczy. Przeważnie nie ma też dużo ludzi i możemy bez problemu znaleźć spokojne miejsce dla siebie. Są oczywiście wyjątki jak, na przykład, plaża w Haad Rin na Koh Phangan, na której odbywa się słynne Full Moon Party, czy plaża na małej wysepce obok Koh Tao – Koh Nang Yuan, gdzie na brak turystów nie można narzekać. Co kto lubi – można zatrzymać się na typowo imprezowej plaży albo wybrać niemalże pustą i spokojną. Plusem tych wysp jest ich wielkość. Są na tyle małe, że w jeden dzień można je spokojnie zwiedzić i poszukać przy okazji swojej wymarzonej plaży na urlop. A wybór jest spory :).

Koh Samui

Podobnie jest na Koh Samui – można znaleźć rajską i spokojną plażę albo cały dzień spędzić z „ciałem obok ciała”. Jednak moim zdaniem, plaże na Koh Samui mogą rozczarować. Przeważają te typowo turystyczne, z chodzącymi naganiaczami, którzy próbują wcisnąć wszystko – począwszy od garniturów, strojów kąpielowych i świecidełek po zdjęcia z różnymi zwierzętami. Na jednej plaży w ciągu godziny spotkaliśmy Tajów oferujących zdjęcia z: małpką, iguaną, wężem i… sokołem. Woda w morzu nie jest tak przejrzysta, jak na Phangan czy Tao, więc miłośnikom nurkowania/snorkelingu zdecydowanie bardziej polecamy Koh Tao.

Jeśli chodzi o ceny w restauracjach i knajpkach przy plaży to są wyższe niż na Koh Phangan. Na Koh Samui byliśmy miesiąc w zeszłym roku, a teraz jeździmy, co trzy miesiące przedłużać wizy w tamtejszym urzędzie imigracyjnym i wyspa z każdym miesiącem zaczyna być coraz bardziej „miastowa” i turystyczna. Tanie bungalowy zastępują ekskluzywne resorty, a lokalne sklepiki – supermarkety. Jeśli ktoś lubi ciszę i spokój to polecamy Koh Phangan i Koh Tao. Dla osób preferujących miastowe klimaty pewnie bardziej będzie podobać się Koh Samui. My zdecydowanie wolimy być bliżej przyrody i Koh Phangan jest dla nas numer jeden, jeśli chodzi o te trzy omawiane wyspy :).

Imprezy

Koh Phangan

Koh Phangan słynie z imprez, które są organizowane w różnych częściach wyspy. Na plaży, w dżungli, nad wodospadem, czy nawet na łódce. Bardzo dużym plusem jest to, że odbywają się one w takich miejscach, że nie są uciążliwe dla turystów, którzy nie są nimi zainteresowani. Ustalony jest również specjalny harmonogram i na każdy dzień tygodnia przypada zazwyczaj jedna impreza. Wtedy cały tłum spotyka się w jednym miejscu (powiedzmy w dżungli), a reszta wyspy sobie odpoczywa :). Ostatnio słyszeliśmy o zmianach, które mają dotyczyć ograniczeń w związku z codziennymi imprezami na Koh Phangan. Mówi się o tym, że Full Moon Party ma być jedyną imprezą, która może się odbywać tak, jak do tej pory, a reszta ma być zabroniona, ale jak to wyjdzie w praktyce to nie wiemy. Póki co wszystkie odbywają się normalnie.

Koh Samui

Na Koh Samui nie brakuje miejsc do imprezy. Chaweng jest najbardziej turystyczną częścią wyspy, gdzie turyści, którzy chcą się wyszaleć, na pewno znajdą coś dla siebie. Lamai położone obok Chaweng zaczyna też już coraz bardziej przypominać imprezowe miasteczko. Na Koh Samui znajdziemy zdecydowanie więcej imprezowych miejsc niż na Koh Phangan.

Koh Tao

Na Koh Tao, jako najmniejszej ze wspomnianych trzech wysp, imprezy znajdziemy przede wszystkim przy plaży Sairee. Reszta część wyspy w porównaniu do Samui cicha i spokojna :).

IMG_0674

Ciekawe miejsca

Koh Phangan

Na Phangan znajdziemy kilka interesujących miejsc do zwiedzenia, ale jako, że wyspa jest dość mała można je „zaliczyć” w 2-3 dni :). Możemy wybrać się na jeden z wodospadów, punkt widokowy, czy wejść na najwyższy szczyt wyspy. Możemy również wypożyczyć kajak i popłynąć na malutką wysepkę obok albo zwiedzić świątynie buddyjskie. Więcej o fajnych miejscach do zwiedzenia na Phangan wspomnieliśmy we wcześniejszych wpisach.

Koh Tao

Koh Tao jest malutką, górzystą wyspą, którą można obejść w jeden dzień :).

Koh Samui

Samui zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o ilość ciekawych turystycznie miejsc do odwiedzenia. Oprócz wspaniałej przyrody i miejsc przygotowanych specjalnie dla turystów możemy zobaczyć np. zmumifikowanego mnicha w świątyni. Żeby na spokojnie objechać i zwiedzić główne punkty wyspy potrzebujemy 2-3 dni.

IMG_3493

Kultura

Koh Phangan

Na Phangan znajdziemy wszystko, co potrzebne, żeby poznać chociaż cząstkę tajskiej kultury. Targi z jedzeniem, buddyjskie świątynie, w których obchodzone są tradycyjne ceremonie, szkoły Muay Thai organizujące pokazy, salony tajskiego masażu, czy budki z tradycyjnymi tajskimi napojami. „Będzie Pan zadowolony!” :).

Koh Samui

Na Samui wszystkiego jest więcej niż na Koh Tao i Koh Phangan łącznie, ale niestety sporo miejsc przygotowanych jest tak, aby wyciągnąć, jak najwięcej pieniędzy od turystów. Traci to przez to trochę swój urok. Oczywiście nie wszędzie. Dla tych, którzy oczekują czegoś więcej niż zjedzenia słynnego Pad Thai z wózka, czy relaksu podczas tajskiego masażu, polecamy wybrać się na wycieczkę w mniej turystyczne części wyspy. My zwykle po zwiedzeniu miejsc, które sobie planujemy wcześniej, wjeżdżamy w miejsca, gdzie żyją Tajowie, nie ma hoteli ani restauracji i spędzamy tam dużo więcej czasu niż w tych punktach, które znajdziemy w przewodnikach. W sumie to te turystyczne miejsca staramy się omijać szerokim łukiem. No chyba, że raz na jakiś czas zatęskni nam się do tłumów :).

  • Agata Kuchmistrz

    Kochani, znowu zadrecze Was pytaniami, ale kupiłam już bilet na styczeń (!) i pojawiło mi się jeszcze jedno pytanko, na które tylko Wy potraficie odpowiedzieć 😉 Jak wyglądaja ceny na Koh Tao? Czy tam też znajdę domek za 600 zł, fajny targ z lokalnym jedzeniem, jakieś bary i restauracje? Ile kosztuje tam prom? Myślę między Koh Phanghan i Koh Tao i ta druga też wydaje mi się urocza 😉 Będę znów bardzo wdzięczna za odpowiedź!! 😉

  • Globfoterka

    Dzięki za ten tekst! Chętnie przeczytam kolejne teksty. Lecę w czwartek do Tajlandii i nie zdecydowałam się jeszcze na żadną wyspę.