Ile kosztuje życie w Tajlandii?

Tajlandia

Przed wyjazdem szukałem informacji, ile będziemy potrzebować pieniędzy, aby utrzymać się w Tajlandii. Szukałem, pytałem i dziwiłem się, czemu nikt nie potrafi mi na to odpowiedzieć. Teraz już wiem – po prostu się nie da :). Każdy człowiek jest inny, każdy ma inne potrzeby i oczekiwania, więc ciężko ustalić nawet jakąkolwiek średnią. Dzisiejszy wpis poświęcony jest naszym wydatkom. Nie wiemy, ile wydają inni ludzie i, ile Wy byście potrzebowali na życie na tajskiej wyspie, ale przybliżenie cen podstawowych rzeczy będzie może choć trochę pomocne przy planowaniu wyjazdu.

Mieszkamy na Koh Phangan od pół roku i na podstawie życia na tej wyspie opiszę, jak wyglądają poszczególne wydatki dla dwóch osób.

Mieszkanie

Nasz domek kosztuje 600 zł miesięcznie już z opłatami (prąd, woda, internet).  Jest drewniano – murowany, nie ma klimatyzacji i jest położony w dżungli, a nie przy samej plaży.  Za murowany domek z klimatyzacją, musielibyśmy zapłacić już ok. 1000 – 1500 zł. A jeśli chcielibyśmy mieć z okna widok na plażę, to trzeba doliczyć kolejne kilka stówek.  Za 300 – 400 zł miesięcznie możemy wynająć pokój z tym, że większość z nich to puste pomieszczenia, bez mebli i często ciepłej wody.

Transport

Na Koh Phangan transport publiczny nie istnieje. Są taksówki, ale ceny za przejazd są dość wysokie i jeżdżą tylko głównymi ulicami, gdzie mogą złapać najwięcej turystów. Przy krótkich wakacjach można korzystać z ich usług i jest to wtedy opłacalne, ale dla osób, które zostają tu na dłużej dużo lepszy i praktyczniejszy jest skuter. Jego wynajęcie to idealne rozwiązanie, bo jest dość tani, mało pali, wszędzie można go zostawić i prawie wszędzie można nim wjechać. Za nasz skuter płacimy 300 zł miesięcznie. Tankujemy średnio za 15 zł i starcza nam to na ok. 5-8 dni. Na transport wydajemy, więc ok. 400 zł miesięcznie.

Jedzenie

Temat rzeka, naprawdę. Jedzenie wszędzie kosztuje inaczej i tak naprawdę ciężko powiedzieć, od czego zależą ceny w danej knajpie. W tygodniu rzadko jemy w restauracjach. Gosia ma lunch w szkole, a ja kupuję na targu gotowe danie bez ryżu, które kosztuje 5 zł i starcza mi na 2 posiłki. Paczka ryżu 15 kg kosztuje ok. 20 zł. Wieczorami jeździmy na pobliski targ albo do knajp, gdzie jedzą Tajowie. Na targu porcja (z ryżem) kosztuje 5 zł, w restauracjach  5-15 zł. W weekendy, gdy mamy więcej czasu, przygotowujemy coś sami albo jedziemy zjeść na mieście. Na jedzenie wydajemy ok. 1000 zł miesięcznie. Dość dużo, ale wierzcie mi, kto raz spróbuje tajskiej kuchni ten zrozumie :).

Rozrywka

Na rozrywkę wydajemy dość mało. Kina / teatru na wyspie nie ma. Imprezy orgaznizowane są codziennie, ale rano musimy wstać, więc w tygodniu odpadają :).  Jeśli mamy ochotę na piwo, kupujemy w sklepie i idziemy gdzieś na plażę albo wybieramy pub. Tych akurat nie brakuje. Tajskie piwo kosztuje  4-6 zł za butelkę 330 ml i 7-9 zł za butelkę 660 ml. Importowane piwa typu Heineken kosztują nawet do 10 zł. Mocniejsze alkohole to wydatek między 50 a 200 zł. No chyba, że ktoś chce się skusić na tajską wódkę, ona kosztuje 13 – 15 zł. W knajpach ceny są o 20-30% wyższe.

Kosmetyki i pranie

Ceny praktycznie takie same, jak w Polsce, nawet za tajskie produkty. Miesięczny koszt kosmetyków u nas to ok. 100 zł. Do tego 20-30 zł miesięcznie na pranie. Pierzemy w pralkach stojących przy ulicy. Jedno pranie kosztuje 4-5 zł w zależności od pojemności pralki. Co nas zaskoczyło: Tajowie piorą w zimnej wodzie!

Produkty codziennego użytku

Czyli chleb, kawa, herbata itp. Za zakupy wychodzi podobnie jak w Polsce, kilka rzeczy jest tańszych (np. kilogram piersi z kurczaka kosztuje ok. 10 zł), a kilka sporo droższych (mała paczka żółtego sera 13 zł, mały słoiczek musztardy 9 zł).  Na zakupy do domu wydajemy ok. 400 zł miesięcznie.

 

Mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę zobrazuje Wam, ile kosztuje życie w Tajlandii. Specjalnie nie opisywałem atrakcji turystycznych, ponieważ nie miałoby to najmniejszego sensu. Wycieczki są i darmowe i takie, za które trzeba będzie zapłacić 300 zł od osoby.

Gdybyście mieli pytania odnośnie ceny jakichś konkretnych produktów lub usług, piszcie na kontakt@toke.pl. Sprawdzimy i zaktualizujemy wpis

Cyfrowy nomada. Od prawie 4 lat pracuje zdalnie, z czego ponad połowę tego czasu spędził w podróży. Prowadzi software house Code Apps. Programista PHP współpracujący z wieloma firmami. Miłośnik Azji i ostrego jedzenia.