Ile kosztuje kilkumiesięczna podróż po Azji

Podróże

Często dostajemy od Was pytania związane z kwestią finansów w podróży. Ile muszę mieć pieniędzy podczas podróży? Ile kosztuje życie w Tajlandii? Niestety nie potrafimy na to odpowiedzieć. Każdy wydaje inaczej, ceni sobie różny standard życia w podróży i nasze wydatki dla jednej osoby mogą być wysokie, a dla drugiej tak niskie, że nawet ich nie zauważy. Od ponad roku zapisujemy każdy wydatek, co pozwoliło nam przygotować finansowe podsumowanie naszej podróży. Może komuś się przyda podczas planowania dłuższej podróży po Azji.

Na samym początku krótki wstęp o naszej ostatniej podróży. Przez 6 miesięcy odwiedziliśmy Tajlandię, Malezję, Kambodżę i Filipiny. Najdłużej byliśmy w Tajlandii (pewnie nikogo to nie dziwi), a najkrócej w Malezji (2 razy po kilka dni). Do Azji i z powrotem lecieliśmy ukraińskimi liniami lotniczymi (UIA). Po Azji przemieszczaliśmy się najczęściej autokarami oraz 5 razy lecieliśmy liniami lotniczymi Air Asia. Jeśli byliśmy w danym miejscu krócej niż 30 dni to szukaliśmy hostelu lub tanich bungalowów. Jeśli dłużej, wynajmowaliśmy dom.

 

wykres

Najwięcej wydaliśmy na transport. Przez całą naszą podróż „przejeździliśmy” prawie 11 000 zł, co stanowi ok. 37% wszystkich wydatków. Warto zaznaczyć, że w tej kategorii znajdują się zarówno bilety z i do Polski oraz wynajem skuterów + paliwo. Do transportu „wrzuciliśmy” również koszty wiz.

Drugą kategorią jest „Jedzenie i napoje”, na którą wydaliśmy 7 400 zł, czyli 25% wszystkich naszych wydatków. Kto był w Azji, a szczególnie w Tajlandii, na pewno przyzna, że tajskie jedzenie jest warte każdej złotówki. Staraliśmy się jak najmniej gotować, a jak najwięcej próbować lokalnych przysmaków. W tej kategorii zawierają się również zakupy spożywcze (np. kawa, cukier), jak i kawa w kawiarni, czy koktajle owocowe na targu.

Trzecie miejsce przypadło kategorii „Hotele”. W niej zawarliśmy koszty bungalowów oraz hosteli, w których spaliśmy oraz wynajem domku w Tajlandii + opłaty za prąd. Na „spanie” wydaliśmy łącznie 7 000 zł co stanowi 24% wszystkich kosztów.

Jak widzicie, powyższe trzy kategorie (transport, jedzenie i hotele) łącznie stanowiły 85% naszych wszystkich wydatków. Jeśli nie musicie pracować zdalnie, to możecie poszukać oszczędności w kategoriach transport i hotele. My musieliśmy nasz transport wybierać tak, aby zmiana miejsca nie kolidowała z naszą pracą. Również jeśli chodzi o miejsce do spanie – można znaleźć tańsze. Nasza praca wymaga od nas, abyśmy byli dostępni on-line przez co odpadały najtańsze bungalowy, które nie miały internetu.

Prawie 1 000 zł, czyli 3% kosztów podróży wydaliśmy na prowizje z bankomatów. Jadąc na wakacje można zabrać ze sobą dolary i wymieniać w kantorze, ale będąc w różnych krajach przez kilka miesięcy byliśmy zmuszeni raz na jakiś czas wypłacać pieniądze z bankomatu.

844 zł (3%) kosztowały nas doładowania telefonu oraz mobilnego internetu. Praca zdalna wymaga od nas szybkiego i stabilnego łącza z bazą 🙂

Po ok. 800 zł (3%) wydaliśmy na kosmetyki, pamiątki i atrakcje turystyczne.

700 zł – czyli 2% – wydaliśmy na kategorię „Randki”, czyli wspólne wyjścia z jakiejś okazji albo bez okazji. Będąc 24 godzin na dobę sam na sam, trzeba dbać o związek! 🙂

123 zł (0.41%) wydaliśmy na lekarstwa, a 86 zł (0.33%) kosztowało nas pranie, które robiliśmy średnio raz w tygodniu.

Mamy nadzieję, że nasze procentowe i średnie miesięczne wydatki pozwolą Ci chociaż w małym stopniu zaplanować i oszacować koszty własnej podróży. Pamiętaj jednak, że kwoty przedstawione w tym artykule to nie są jedyne wydatki, jakie ponosi się podczas podróży. Celowo pominęliśmy np. kategorię „Imprezy”. Alkohol i imprezy w Azji są dość drogie i jeśli ktoś chce szaleć, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Osoby, które przyjeżdżają do Azji często mają też wypadki na skuterze. Należy bardzo uważać, ponieważ nawet nieduża wywrotka będzie wiązać się ze sporymi kosztami.

A jak wygląda to u Was? Liczyliście kiedyś ile kosztują Was podróże? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

Cyfrowy nomada. Od prawie 4 lat pracuje zdalnie, z czego ponad połowę tego czasu spędził w podróży. Prowadzi software house Code Apps. Programista PHP współpracujący z wieloma firmami. Miłośnik Azji i ostrego jedzenia.
  • Małgorza Tha

    Rozumiem, że to jest koszt na jedną osobę? Macie pomyłkę w diagramie – przy hotelu wpisaliście 700.

    • Nie, jest to koszt na 2 osoby 🙂 Rzeczywiście, dzięki!

  • Czyli koło 2500 zł na osobę na miesiąc (razem z przelotem, więc tak naprawdę mniej o 2-3 stówy)? Dobrze liczę? Strasznie dużo na prowizję wydaliście, polecam Alior Kantor i konto Revolut następnym razem 🙂