Full Moon Party na Koh Phangan

Tajlandia

Full Moon Party to jedno z większych (a może największych?) wydarzeń na wyspie Koh Phangan w Tajlandii. Co miesiąc na plażę Haad Rin przyjeżdża masa ludzi i bawi się na imprezie do samego rana. Teraz w Tajlandii teoretycznie nie ma sezonu i na plażach w ciągu dnia nie widać za wielu turystów, a gdy tylko nadchodzi Full Moon Party plaże zatłoczone są jak w porze suchej (tak w skrócie: w Tajlandii wyróżnia się porę suchą, czyli bardzo gorące lato bez deszczu i porę deszczową, czyli trochę mniej bardzo gorące lato z przelotnymi opadami). Wtedy o wolne miejsce noclegowe z każdym dniem też coraz trudniej i oczywiście ceny znacznie wzrastają. W niskim sezonie na Full Moon Party przybywa ok. 10 000 turystów, a w wysokim ok. 50 000. Totalne szaleństwo. Zwłaszcza, że to nie jest koncert, czy festiwal tylko zwykła impreza na plaży. Skąd takie duże zainteresowanie tą jedną nocą w miesiącu?

Wszystko zaczęło się w 1987 albo 1988 r. kiedy to grupka znajomych obchodziła na plaży urodziny podczas pełni księżyca. Tak im się spodobało, że wracali tam co miesiąc, aż w końcu pomysł ten przypadł do gustu też innym i od tamtej pory w każdym miesiącu na całej długości plaży Haad Rin odbywa się wielka impreza przy pełni księżyca. Barów i pubów z różną muzyką pełno, więc nawet najbardziej wybredni znajdą coś dla siebie, co parę kroków stoisko z kubełkami wypchanymi alkoholem, malowanie ciała farbami, pokazy z użyciem ognia, ludzie z całego świata i podobno dużo dzieci przypadkowo spłodzonych tuż nad ranem na plaży ;). Do samego rana nie byliśmy, więc informacja niepotwierdzona, ale myślę, że jej prawdopodobieństwo jest spore. Dodatkowo, w razie chęci odpoczynku i naładowania baterii do dalszej zabawy, wydzielony jest specjalny teren, tzw. „sleep area”.

IMG_5382

W razie jakby ktoś nie dojechał na Full Moon Party, na wyspie praktycznie codziennie odbywają się jakieś imprezy: Half Moon Party tydzień po i tydzień przed Full Moon’em, Black Moon Party, Pool Party, Jungle Experience, Waterfall Party i wiele innych. Full Moon Party jest najbardziej popularną imprezą i najtańszą jeśli chodzi o bilet wstępu. Byliśmy na plaży w Haad Rin w zeszłym miesiącu i nie płaciliśmy nic, a w tym miesiącu wstęp wynosił 100 bahtów i podobno zawsze tyle kosztuje. W zamian za bilet dostaliśmy kolorową bransoletkę na rękę. Na inne wymienione imprezy wstęp jest już trochę droższy, np. Half Moon Party 500, czy Waterfall Party 300 bahtów.

IMG_5387

IMG_4748

IMG_5342

Full Moon Party jest zdecydowanie numerem 1 jeśli chodzi o imprezy w Tajlandii, więc jeśli planujesz tu wizytę nie możesz jej przegapić. Nawet jeśli nie przepadasz za masowymi wydarzeniami, warto przyjść tej nocy na plażę w Haad Rin chociaż na chwilę :).