10 powodów, dla których praca zdalna jest lepsza od pracy w biurze

Praca w podróży

Od ponad 2 lat pracuję tylko zdalnie. Zanim wyjechaliśmy, pracowałem w domu, a wcześniej trochę w domu, a trochę w biurze. Praca zdalna z domu jest fajna, bo pozwala oszczędzić czas i pieniądze na dojazdy do biura. Co więcej, możemy ułożyć sobie dzień pracy, tak jak chcemy i nikt nie zmusza nas do siedzenia w biurze, nawet jeśli akurat nie mamy nic do pracy. Jednak dopiero, kiedy wyjechaliśmy odkryłem, czym tak na prawdę jest praca zdalna i jakie oferuje możliwości.

Poniżej opisuję 10 punktów, które moim zdaniem sprawiają, że praca zdalna jest lepsza niż praca w biurze.

 

1) Pogoda

Ten punkt nie dla wszystkich będzie ważny, ale jednak większość osób woli ciepłe lato niż mroźną zimę. Pracując zdalnie masz możliwość ucieczki przed zimą do ciepłych krajów. Nie od dziś wiadomo, że ładna pogoda i słońce nastraja pozytywnie i dodaje energii.

 

2) Ciekawość

Ogromnym plusem podróżowania jest to, że wyrabiasz w sobie nawyki ciekawości. Chcesz próbować nowych rzeczy, poznawać nowe miejsca i dowiadywać się nowych rzeczy. Jakiś czas temu zauważyliśmy, że często jeżdżąc z punktu A bo punktu B, jeździmy różnymi trasami. Skręcamy w boczne uliczki i nadkładamy drogi, aby zobaczyć nowe miejsce. Kiedy pracowaliśmy w biurze, ani razu nie zmieniliśmy trasy wracając z pracy. Najważniejsze było szybkie dotarcie do domu. Przecież „to miasto, w którym mieszkam”, „nie mam teraz czasu na to”, „może kiedyś”. Też tak macie?

 

3) Oszczędność pieniędzy

Podróżując możesz wybierać takie kraje, w których koszt życia jest dużo niższy niż koszt życia w kraju, w którym zarabiasz. Pracując w Polsce, zarabiamy w Polsce i wydajemy w Polsce. Pracując zdalnie, możemy mieszkać w Tajlandii, wydawać w lokalnej walucie, a zarabiać w euro, dolarach czy funtach.

 

3) Nowe hobby

Nurkowanie w Tajlandii? A może surfing w Australii? To wszystko jest możliwe i w zasięgu ręki. Mieszkając w innym kraju, możesz korzystać ze wszystkich możliwości, jakie ten kraj oferuje. Zadowolenie i rozwój w życiu prywatnym przenosi się również na życie zawodowe.

 

IMG_1074

4) Sam rządzisz swoim czasem

Największym minusem pracy w biurze jest to, że musisz w nim siedzieć określoną liczbę godzin, niezależnie od ilości pracy. Przeglądanie facebooka czy youtuba dla zabicia czasu albo godzinka przerwy przy herbatce – znacie to? Na pewno tak, ja też. Pracując zdalnie, nikt nie kontroluje czasu, jaki poświęcasz na pracę. Liczą się efekty a czas, który zyskasz, możesz przeznaczyć na realizację swoich marzeń.

 

5) Uczysz się nowych rzeczy

Podróżując uczysz się nowych języków, poznajesz inną kulturę i nowych ludzi, ale nie tylko. Będąc w podróży, jesteś wystawiony na sytuacje, z którymi być może spotykasz się pierwszy raz i którym musisz stawić czoła. Rozpalenie ogniska na plaży, opatrzenie rany po ugryzieniu bezdomnego psa, czy naprawa skutera w dżungli. Wszystko może się zdarzyć i na wszystko musisz być przygotowany.

 

6) Dostrzegasz więcej plusów, a mniej minusów

Mieszkając i podróżując po krajach, które są biedniejsze od Twojego, widzisz sytuacje, które zmuszają do zastanowienia się nad sobą i swoimi potrzebami. Dostrzegasz, że prawdziwe przyjemności przynoszą rzeczy, których nie można kupić. Widzisz, że mając pracę, nie głodując i nosząc czyste ubrania, jesteś w gronie najbogatszych ludzi na świecie. Nagle okazuje się, że nowy iPhone czy samochód nie są potrzebne i są jedynie zbędnym wydatkiem, a oszczędzone pieniądze można dużo lepiej wykorzystać.

IMG_3316

 

7) Dostrzegasz nowe szanse i nie boisz się ich wykorzystywać

Wiecie dlaczego część osób, które podróżują z czasem otwierają swój biznes? Ponieważ podróżując cały czas się uczą i dostrzegają nowe szanse, których nie boją się wykorzystywać. Podróże to jeden z najlepszych sposób, aby znaleźć swoją ścieżkę w życiu i swój własny sposób na szczęśliwe życie. Będąc w podróży codziennie spotykamy problemy, które musimy rozwiązać, a to wyzwala w nas kreatywność. Nie myślimy o problemie, a o szybkim rozwiązaniu.

 

8) Poznajesz nowe osoby

Podróżując nie da się nie poznawać nowych osób. Nawet jeśli jesteś nieśmiały i Twój angielski nie jest idealny, to to nie stanowi problemu. Co chwila ktoś będzie do Ciebie zagadywał, pytał o drogę albo o to, skąd jesteś i co tutaj robisz. Wystarczy się otworzyć, a można zdobyć i przyjaźnie na całe życie i bardzo wartościowe kontakty biznesowe.

 

9) Możesz się skupić na tym, co robisz

Planując wakacje raz w roku, starasz się maksymalnie zaplanować swój czas. Nieważne, czy to będzie odpoczynek w Egipcie czy trekking w Himalajach. Pracując zdalnie, wiesz, że masz czas. Możesz spokojnie zwiedzić dane miejsce, poznać wszystko dokładnie, zastanowić się nad tym, co widziałeś, wyciągnąć wnioski i dopiero później spokojnie i bez pośpiechu przejść dalej.

 

10) Minimalizm jest ważny

Każdy kilogram i centymetr w plecaku jest na wagę złota ! Będąc w podróży musimy nauczyć się wybierać, co jest ważne, a co nie. Dokładnie takie same decyzje musimy podejmować w pracy lub kiedy rozwijamy własną firmę. Codziennie musimy wybierać, które decyzje są ważniejsze, które mogą poczekać a z których lepiej w ogóle zrezygnować. W końcu liczy się efekt, prawda? W podróży ilość miejsc, które zwiedzimy, a w pracy zysk, jaki nasza firma osiągnie. Tylko od nas zależy, jak to osiągniemy i ile poświęcimy na to pracy.

 

Oczywiście nie uważam, że praca w biurze ma same minusy. Pracując zdalnie, nie mamy tak dobrego kontaktu ze współpracownikami, jaki byśmy mieli pracując na miejscu, nie mamy dostępu do wygodnego krzesła oraz firmowych urządzeń typu drukarka, czy ekspres do kawy.

A Wy co o tym sądzicie? Praca zdalna czy stacjonarna? 🙂

Cyfrowy nomada. Od prawie 4 lat pracuje zdalnie, z czego ponad połowę tego czasu spędził w podróży. Prowadzi software house Code Apps. Programista PHP współpracujący z wieloma firmami. Miłośnik Azji i ostrego jedzenia.